aktualizováno: 13.09.2021 18:12:59

Amber Bohemia

Krmení aneb BARF u nás


Krmení aneb BARF u nás

The Bones And Raw Food =  Kosti a syrová potrava

Od doby co „máme doma psy“ a později „chováme psy“ jsme postupně vystřídali různé způsoby krmení. Začínali jsme vařenou stravou (to byla léta sedmdesátá a kvalitních granulích se nám mohlo jen zdát) , naši psi dostávali kolínka s vařeným masem a zeleninou, zbytky lidské stravy a občas nějaký doplňkový preparát, pracně sehnaný přes známé. Takto jsme odchovali i naši fenku NO, která se dožila úctyhodných 15ti let. 
V okamžiku, kdy se na českém trhu objevily kvalitní granule, přešli jsme i my na krmení tímto pohodlným způsobem v domnění, že granule skutečně obsahují to co je na nich inzerováno a tudíž vše co pes potřebuje. Jak to s granulemi je skutečně? Zkuste otevřít dokument ke stažení na konci této stránky. Náš první pes odchovaný jen na granulích začal mít po půl roce problém s nedostatkem vápníku a horko těžko se nám podařilo se za pomocí dalších potravinových doplňků jej z těchto potíží dostat. Od té doby jsem krmili už tzv. granulemi „ochucenými“ jak jsme tomu říkali: na granule jsme vždy přidali třeba žloutek, olejovky, masový vývar, vařené rybí file nebo něco podobného. Ale skutečně jen jako ochucení dávky granulí, ne půl na půl. A přidávali jsme pejskům přípravky na klouby, na srst a další preparáty.

 Na začátku roku 2009 jsme se nechali inspirovat majitelkou CHS Bernese di Remata a na základě zkušeností a poznatků dle dále uvedených odkazů jsme přešli na BARF a k syrové stravě jako doplněk krmíme těmito za studena lisovanými granulemi  - odebíranými od firmy Baron Ústí nad Labem.
 
Ukázka naší večerní krmné dávky :
 
 
Arina
(5,5 roku)
váha 55 kg
Kiss
(6,5 měsíce)
váha 37 kg
Týna
(2,5 roku)
váha 50 kg
Za studena lisované granule Fit-Croc
100 g
200 g
150 g
Hovězí maso
100 g
300 g
150 g
Vepřové maso
50 g
100 g
100 g
Zelenina mix
2 lžíce
2 lžíce
2 lžíce
 
a zde je foto, misky jsou ve stejném pořadí jako v tabulce. A jak BARF chutná ? Zde je VIDEO od nás a další video cca po 6ti letech na BARFu je zde.
V květnu 2016 jsme poskytli rozhovor časopisu Pes přítel člověka právě na téma krmení BARFem , vyšlo v č. 6/2016 a celé znění je zde.

 

 
 
Citace a odkazy, týkající se BARFu:
 
 
 Revoluce ve výživě - přechod na BARF dietu
Jana Reichlová
Níže umístěný text je nezměněné (originální) znění článku „Revoluce ve výživě - přechod na BARF dietu“ (autor: paní Jana Reichlová), který byl dne 17.1.2008 umístěn (možná ještě je) na internetových stránkách www.spicove.cz > Chovatelství > Výživa pod URL:
http://www.spicove.cz/chovatelstvi/vyziva/revoluce-ve-vyzive-prechod-na-barf-dietu.php  

Dovolte mi představit vám ve zkratce knihu australského veterináře Iana Billinghursta - Give your dog a bone (Dejte svému psovi kost), se kterou jsem se seznámila při svém pobytu v Anglii v chovatelské stanici ARCANUM. Autor se už dlouhá léta věnuje veterinární praxi, studiu dietetiky a chovu psů, je autorem BARF diety, což znamená The Bones And Raw Food, Kosti a syrová potrava. Jeho kniha velice čtivou formou vysvětluje, co je BARF dieta, vysvětluje fungování trávení, co je pro organismus potřebné a proč, co je nevhodné a proč, co a jak krmit, příklady krmných dávek.
Během několika let po vydání knihy poklesly tržby výrobců kompletních krmiv, takže její autor je v jistých kruzích mírně řečeno "velice nepopulární". Musím přiznat, že já sama jsem až donedávna krmila granulemi, ale po přečtení této knihy a po tom, co jsem viděla výsledky této výživy na bulteriérech chovatelské stanice Arcanum, jsem na BARF dietu přešla (tedy můj pes), a dokonce nechápu, jak to, že mě tento způsob výživy už dávno nenapadl! Také bych tímto chtěla moc poděkovat Brianovi a Andy, (i když si to asi nepřečtou), že mě přijali ve svém domě jako svou dceru, a že se se mnou podělili o své třicetileté zkušenosti s chovem bulteriérů. Veškeré níže podané informace jsou již vztažené na plemeno bulteriér, a také ověřené na několika generacích a vrzích štěňat bulteriérů.

Pes je sice domestikován několik tisíc let, ale na jeho trávicím systému se nic nezměnilo - stále je to masožravec schopný strávit kusy masa i s chlupy a kostmi. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč krmit kompletním granulovaným nebo konzervovaným krmivem nebo vařeným masem.
Hlavní důvody, proč nekrmit kompletní krmiva
● Veškeré suroviny (maso, kosti, zelenina, obiloviny, tuky, masokostní moučky) se melou a vaří, vařením kostí se zvyšuje obsah přijatelného vápníku. Vápník v organismu působí antagonisticky na metabolismus ostatních prvků - čili čím více vápníku, tím méně je organismus schopen vstřebat ostatních prvků, zejména zinku. Bulteriér je plemeno velice citlivé na deficit zinku, typickým projevem jsou zpočátku kožní problémy - olysalé, zarudlé tlapky a nadprstí, nehojící se hnisavé ekzémy - známka narušeného imunitního systému jak vitamíny, tak bílkoviny se vařením degradují.
● Kompletní krmiva jsou obohacena o chemické konzervační látky, barviva, "zchutňovadla", soli, - tyto nepříznivě působí na imunitní systém psa a z dlouhodobého pohledu způsobují vznik alergií
● Zachycují se v mezizubních prostorech a na zubech, způsobují vznik zubního kazu a zápachu z tlamy
Proč jsou nám kompletní krmiva doporučována
● Obsahují vše, co pes potřebuje - ano a ještě mnohem víc, než pes skutečně potřebuje
● Výhodná cena vzhledem ke kvalitě - ta "nejlepší" stojí kolem 100 a více Kč za kg - 1 kg krmného masa a kostí stojí mezi 10 a 18 Kč za kilogram
● Krmit drůbežími kostmi je nebezpečné - ano, zkrmování vařených kostí je nebezpečné - jsou křehké a lámou se na ostré štěpiny, které mohou perforovat žaludeční nebo střevní stěnu krmení je rychlé a pohodlné - ano, ale krmení syrové stravy není na váš čas o nic náročnější
 
Co a jak krmit
Kosti - syrové by měly být krmeny denně spolu s masem, nejlepší jsou měkké - drůbeží (kuřecí, krůtí). Králičí, telecí, hovězí a skopové, vepřové, ne morkové - morek je příliš tučný.
Syrové maso (svalovina) - vhodné je drůbeží (nejlépe kuřecí a krůtí), hovězí, skopové, jakékoliv jiné, méně vhodné je vepřové (příliš tučné, možné nebezpečí nákazy cizopasníky). Pouze zdravotně nezávadné.
Vnitřnosti - hovězí srdce, játra, ledviny, mozek, neprané hovězí žaludky (pokud ten zápach vydržíte), váš pes bude nadšený a dostanete spoustu důležitých látek v přijatelné formě, včetně přátelské žaludeční mikroflóry. Pozor, ne králičí vnitřnosti! (cizopasníci)
 ● Ryby - zejména mořské jsou nenahraditelný zdroj vitamínů a mastných kyselin, možné i olejovky
Zelenina - protože vláknina je téměř nestravitelná, je dobré část zeleniny lehce povařit. Vhodné jsou: mrkev, špenát, brokolice, květák, salát, cukety, dýně, brambory (ne nazelenalé - obsahují jedovatý solanin), topinambury. Velice vhodné je podávat syrovou čerstvou šťávu (příp. konzervovanou mražením). Opatrně s luštěninami - jen vařené (s výjimkou čerstvého mladého hrášku) a jen občas na zpestření jídelníčku.
Ovoce - jakékoliv sezónní ovoce v množství podle chuti psa, čerstvé i sušené mléko - dospělý pes většinou není schopen strávit mléčný protein, proto je zbytečné mléko podávat
Mléčné výrobky - jako doplněk a nejlépe zakysané výrobky - živý bílý jogurt, tvaroh, tvrdé sýry - nesolené. Kozí mléko je vhodnější
Pečivo - celozrnný chléb, jiné spíš jako pamlsek, nikdy ne čerstvé, protože ve střevech kvasí a nadýmá
Obilniny - celozrnná rýže (hnědá), ovesné vločky, pšeničné klíčky. Vzhledem k obtížnosti přípravy je možno doporučit celozrnné obilné extrudované těstoviny, granule a pelety bez přídavků živočišného původu (masokostních mouček), barviv, konzervantů, soli a dochucovadel
Vejce - slepičí, křepelčí, obzvláště žloutek. Vhodné alespoň jednou týdně, klidně celé (i se skořápkou), syrové, pouze ze zdravých a kontrolovaných chovů - nebezpečí nákazy salmonelózou. Ne husí nebo kachní.
Doplňky - pivovarské kvasnice (Pangamin), melasa, med
Oleje - rybí tuk, sojový olej, lněný, slunečnicový olej

Jak dosáhnout vyrovnané krmné dávky
Krmná dávka nemusí být denně stejná, mění se tak, aby během tří týdnů obsahovala přibližně 10 jídel z kostí, 4 jídla zeleninová, 1 jídlo obilné a bramborové (škrobové), 1 obilné a luštěninové, 2 masitá, 2 mléčná a 1-2 jídla z vnitřností. Je dobré jeden den v týdnu zařadit hladovku. Určit přesně vhodné procentuální zastoupení a poměry cukrů, tuků, bílkovin... až po detaily jako esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny, vitamíny a minerální látky v krmné dávce a ještě tak, aby se nenarušily jejich vzájemné interakce je takřka nemožné a spíš ve sféře akademických debat a dohadů. Takto postavená krmná dávka obsahuje vše, o čem víme, že je třeba pro zdraví a dobrou kondici, i to, o čem to ještě nevíme a navíc v přirozené podobě a poměrech, zaručujících maximální využití. Pozn.: Nikdy nedovolte, aby pes ztloustnul! Pokud se tak stane, uberte obiloviny a maso nahraďte zeleninou a ovocem.

Přídavky minerálií a vitamínů
Bulteriér má sice mohutnou kostru, ale nepotřebuje žádné doplňky vápníku, ačkoliv ještě před nedávnou dobou se to běžně doporučovalo. Má se zato, že nadbytek vápníku způsobuje predispozice k osteochondróze a u fen rovněž k poporodním problémům - pseudoeklampsii. Můžete doplňovat vitamíny, ale to při rozmanité syrové stravě není třeba. Pokud tak činíte, dejte pozor na předávkování vitamíny (zejména rozpustnými v tucích)!
 
Přechod na BARF dietu
 Je možný v jakémkoliv věku psa, ale nikdy ne v prvních týdnech po převzetí štěněte, pokud již chovatel nekrmil tímto způsobem, ale až se štěně v novém domově usadí a dobře si přivykne. Změna by měla být pozvolná, alespoň během týdne postupně zařazujeme do stávající krmné dávky syrové maso, zeleninu, extrudované těstoviny a postupně zvyšujeme množství. Pes musí mít neustále k dispozici čistou vodu!
 
Praktický příklad denní krmné dávky na základě BARF diety pro dospělou fenu (23 kg) v běžné zátěži
● 2 celá kuřecí křídla (nebo kus hovězího srdce, nebo kuřecí kostra)
● 2 hrnky (500 ml) celozrnných pelet
● hrst vařené zeleniny (22-250 ml)
● syrové ovoce během dne podle chuti

Poznámka: Nemusíte tuto dietu brát za svou doslovně, ale spíš jako inspiraci a určitý návod.
 
Další rady a porady kolem BARFu, nalezené na různých webových stránkách a literaturu, o které si myslíme že stojí za to si přečíst:
 
  • V červnu 2011 vydalo nakladatelství PLOT skvělou "BARF kuchařku". Její autorkou je Kateřina Novosadová, dlouholetá zkušená chovatelka, která se problematikou BARF zabývá již dlouho a tuto knížku považujeme přímo za geniálního pomocníka pro všechny, kdo mají zájem tímto způsobem krmit. Na webu autorky najdete i plno dalších rad na téma BARF.