aktualizováno: 12.06.2021 19:23:15

Amber Bohemia

Úpravy psa před výstavou :-)


Úprava psa před výstavou

Pokud na našich stránkách hledáte návod jak ze svého berňáka udělat ostříhaného a vyfoukaného chemlonového "medvídka koalu" tak prosím, zkuste jiný web.
 

Tady je malá ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=gh8AxjlfV4U&feature=youtu.be 


Současný výstavní trend nepřeje přirozeného vzhledu, krásné dlouhé splývavé srsti a stalo se jakýmsi zvykem nazývat pouze vykoupané a vykartáčované psy  s přírodním vzhledem majestátního pána hor "zadredovanými bahňáky". Nám tyhle násilné úpravy a vytváření salonních manekýnů přijdou jako degradace psa a sdílíme názor, který níže citujeme z webových stránek jiné chovatelky.

Necháváme tedy naším psům jejich přirozený vzhled a zcela určitě nejsou zadredovaní a zabahnění jelikož spějí v našich postelích smiley

Zde je slibovaná citace :

 

Můj názor na úpravu srsti BSP před výstavou:


Toto plemeno jsem si pořídila hlavně pro jeho povahu a nádherný exteriér - tříbarevnou srst.
Cituji standard:  srst je dlouhá, rovně splývavá nebo lehce zvlněná.

Všimla jsem si, že se na výstavách předvádějí psi, kteří vypadají jako plyšové hračky. Srst je ostříhaná na délku 5 cm, vyfoukaná fukarem tak, že se nepřekrývá, bílá je nabílená bílým pudrem a jsou použity všemožné vyhlazovací přípravky.
Tato úprava je pro BSP naprosto nepřirozená. Kde je jejich krásná, dlouhá a splývavá srst? Ušmikaná v kadeřnickém psím salonu.

Takže ti, kteří svého psa vystavují v jeho přirozené kráse mají na některých výstavách smůlu, protože většina rozhodčích tyto úpravy srsti preferuje, přesto, že takto upravený pes neodpovídá charakteristice plemene a je těžko posouditelný.
Někteří vystavovatelé potom raději také nechají svého psa upravit sestříháním srsti, aby dostali lepší známku.

Cituji z výstavního řádu ČMKU:

Je zakázáno upravovat srst, kůži nebo čenich psa čímkoliv, co mění jejich strukturu, barvu nebo tvar. Je zakázáno upravovat psa v areálu výstaviště s pomocí jakýchkoliv látek nebo pomůcek. Povoleno je pouze česání a kartáčování. . . . .
Porušení tohoto ustanovení může mít za následek okamžité vyloučení psa z účasti na výstavě.

Myslím, že by se měli někteří vystavovatelé a hlavně rozhodčí zamyslet a toto ustanovení dodržovat. Berňák není pudl a tímto tempem jim za pár let budeme holit zadky.

 

14.07.2011 11:30

http://bernstisalasnici.webgarden.cz/aktuality-2011