aktualizováno: 12.06.2021 19:23:15

Amber Bohemia

Zdraví psa


 

Nemoc není ani hrůza,ani trest, ale jen vyrovnávající činitel,
snaha, jak znovu nastolit harmonii mezi tělem a duší.


Petra Steinová

Několik dobrých odkazů na webové stránky, které se zabývají zdravím psa, vysvětlují pojmy kolem stavby těla a pod.

Pochopitelně - vždy je nejlepší navštívit dobrého veterináře, ale není ani na škodu načerpat nějaké dostupné informace.

Přehledný materiál jak má vypadat zdravý pes a jak o něho nejlépe pečovat jsme našli na webu CHS Od Švihovského hradu a dovolili nám dát odkaz, děkujeme. Tady kliněte a čtěte, uznáte že je to zpracované dobře a přehledně !

Tady najdete docela dost veterinárních rad, stačí dobře číst a hledat.

Další dobré rady jsme objevili na  tomto odkazu v sekci "Veterinární info" .

Pojmy, se kterými se byste se mohli setkat :

DKK - dysplazie kyčelního kloubu a její léčba

Vysvětlení jak se hodnotí stavba těla: úhlení končetin, horní linie, hrudník a co je to mimochod - zejména potencionální vystavovatelé by si měli přečíst

štítná žláza a její problémy

Herpes virus - OBECNE_INFORMACE_O_HERPES_VIRU_PSU_CHV1.doc (28 KB)

Torze žaludku - Torze_zaludku.doc (33 KB)  

Tady si dovolím přidat svoje zkušenosti s torzí:
Veterináři jí říkají choroba desáté hodiny večer a podle nich prý většina psů, o kterých jejich majitelé bez pitvy prohlašují, že jim je někdo otrávil, umřela na torzi. Ráno nalezený mrtvý a nafouklý pes v kotci či na zahradě v nejčastějším případě byla torze žaludku.
Náš Káma neměl kotec, večer asi za hodinu po jídle jsem si všimla, že se chová jinak než obvykle, nevydrží ležet na jednom místě, nervozně popochází, lehne si, okamžitě vstane a snaží se i plazit. Sáhla jsem mu na boky a se zděšením zjistila, že nemá ani náznak prohlubně mezi žebry a zadními nohami, spíš naopak, celé místo bylo vyboulené ven, na obou stranách těla. Ačkoliv jsem nikdy v životě torzi nezažila, bylo mi jasné oč se jedná. Okamžitě jsem volala veterináře (bylo skutečně 22.oo). Náš veterinář přijel do 5ti minut (bydlí 5 km od nás). Na místě okamžitě Kámovi propíchl břicho snad největší injekcí kterou jsme viděla, nasadil mu kapačku, naložil do auta, zavolal kolegovi ať připraví operační sál a odjel s Kámou, kapačku v ruce vystrčené z okénka. Moc si nepamatuji, pro slzy jsem neviděla a byla jsem v šoku.
Operace trvala skoro 3 hodiny a i když se zdařila, stále hrozilo dalších 36 hodin kritických. Veterinář u nás dva dny spal (střídal se s kolegou a svou manželkou – též veterinářkou). Po celou dobu měl Káma nasazenou kapačku, která u nás visela na záclonové garnýži a a Kámu byl pod stálým dozorem. Po 3 dnech konečně mohl veterinář říci, že je vše OK.
Pro příště doporučil: krmit 2x denně, do půl hodiny jídle může pes ještě pobíhat ale pak nastolit 2 hodiny klid !!! Pozor na prudké pohyby, které tělo neočekává – v autě, při výstřelu, při pádu ze schodů.

U torze rozhodují minuty, Káma měl štěstí - já taky !!! Nemít tohoto veterináře už bych neměla Kámu několik let. Po torzi, kterou měl ve svých cca 3 letech žil spokojeně dalších 6,5 roku. Jméno mého veterináře najdete na webu naší chovatelské stanice v sekci Poděkování za péči. S tímto veterimářen jsem se poprvé potkala, když jsem k němu přivezla na utracení svou 15ti letou fenku NO, která už nechtěla žít a byla jsem jeho první pacient v nově otevřené ordinaci. Od té doby je to náš „rodinný veterinář“, otevřel si ještě kliniku se třemi ordinacemi a 5ti lékaři a stal se z něj specialista na „salaše“ z celého okolí Prahy.

Přehřátí psa a jak mu předcházet - Prehrati_psa.doc (78 KB)

Babesióza psů je systémové protozoární onemocnění způsobené intraerytrocytárními parazity Babesia canis a Babesia gibsoni. Vektory onemocnění jsou klíšťata, která se nakazí sáním krve infikovaného psa.

http://dogoargentino.niceboard.com/zajimave-elanky-f14/babesioza-psu-v-eeske-republice-t202.htm
http://www.veterina-info.cz/script/articledetail.asp?rid=268
http://www.zdravotnickenoviny.cz/scripts/detail.php?id=173280

Uvedené odkazy na články o této chorobě posbírala majitelka, jejíž pes byl babesiozou nakažen a úspěšně s ní bojoval -tady jsou její webové stránky.

 

Ektropium, Entropium a další defekty očních víček - vysvětlení pojmů najdete zde.

Další odkazy doplníme hned, jak na nějaké zajímavé narazíme !!!!!